Tehno
07. 11. 2011
Kineski superkompjuter
Jinan - Kina je napravila svoj prvi superkompjuter u koji je ugradila samo sopstvene procesore, čime se još više oslobodila zavisnosti od zapadne tehnologije u oblasti računarstva najviše klase, što joj je krajnji cilj.
Kineski Nacionalni superkompjuterski centar u Jinanu, glavnom gradu provincije Šandong, pokazao je taj novi superkompjuter nazvan Shenwei Languang, Sunway BlueLight MPP.
On koristi 8704 procesora Šenvei 1600 koji su razvijeni i napravljeni u Šangaju, u kineskom Nacionalnom centru za projektovanje integrisanih kola visokih performansi. U pitanju su 64-bitni procesori sa 16 jezgara.
Superkompjuter koji je projektovao računarski centar Akademije nauka u Šandongu ima 150 TB glavne memorije i 2 PB spoljne i teorijsku vršnu brzinu od 1,07 petaflopsa, dok je održiva brzina 0,79 petaflopsa mereno referentnim testom Linpak (Linpack). Ovo bi ga moglo svrstati na trinaesto mesto liste 500 najbržih superkompjutera na svetu.
Kina sve više ulaže u tehnologiju superkompjutera. Prošlog novembra njen superkompjuter Tjanhe-1A (天河, Mlečni put, Tianhe-1A, Milky Way) dospeo je na prvo mesto liste najmoćnijih na svetu, ali je pored domaćih čipova (2048 procesora FT1000) koristio i one koje su proizveli Intel (14.336 procesora Zion – Xeon) i Envidija (7168 grafičkih procesora Tesla). Teorijska vršna brzina mu je 4,7 petaflopsa, a održiva brzina 2,5 petaflopsa.
Kina trenutno ima 61 superkompjuter na listi Top500, dok ih SAD ima 255. Na čelu liste trenutno je japanski superkompjuter „K“, koji je posle pola godine potisnuo Tjanhe-1A na drugo mesto. Fuđicu (Fujitsu) je za K koristio procesore Spark (Sparc) američke kompanije San mikrosistems (Sun Microsystms).
Stručnjaci na Zapadu su inače očekivali da će Kina napraviti superkompjuter koristeći sopstvene čipove, ali su pretpostavljali da će sistem imati ogromnu potrošnju. Međutim, ispostavilo se da mu je potrošnja veoma umerena, reda jednog megavata, iako teorijski dostiže 74% brzine najbržeg američkog superkompjutera Jaguar, trećeg na listi najbržih na svetu. (Tjanhe-1A troši oko 4 MW, a Jaguar oko 7 MW).
Iako Kinezi kasne tri generacije u tehnologiji proizvodnje čipova u odnosu na SAD, Južnu Koreju, Japan i Tajvan, njihovi procesori su zasnovani na istim principima koje Intel koristi u svojim najnaprednijim procesorima, a izgleda da su sada uspeli da naprave izvanredan sistem vodenog hlađenja koji predstavlja iznenađenje.
Nema komentara.