Pošalji prijatelju

Tehno

02. 09. 2011

Gugl nastavlja rat

Izgleda da Gugl (Google) sprema sledeću ofanzivu protiv veb lokacija čiji vlasnici kopiraju skoro sav njihov sadržaj s drugih lokacija, nadajući se da će zahvaljujući popularnosti materijala originalnih tvoraca sadržaja usmeriti saobraćaj ovog pretraživača na svoje strane i tako zaraditi novac kroz reklame.

„Nerviraju vas grebatori? Recite nam za one koje ste uočili... Trebaju nam uzorci za testiranje“, objavio je pre par dana Guglov predstavnik Met Kats na Tviteru (Twitter). Njegov poziv pokazuje da je Guglu jasno da mora pojačati napore u borbi protiv ovih napasnika.

Kats je u svojoj poruci naveo i adresu na kojoj je formular koji korisnicima interneta omogućava da obaveste Gugl o grebatorskim stranama (scrapper pages). Neke od tih informacija upotrebiće da testira i poboljša svoj algoritam.

U formularu se traži da se navede tekst upita koji je rezultirao problemom kao što je, na primer, slučaj kad je grebatorska lokacija rangirana bolje od lokacije s originalni sadržajem, kao i adrese strane originalne lokacije i njene kopije. U njemu je i polje za dodatne komentare.

Neki grebatori su toliko uspešni da njihove lokacije redovno postižu bolje rezultate rangiranja od lokacija čiji su sadržaj prekopirali. Gugl je u januaru uneo izmene u svoj tajnoviti algoritam pretraživanja pokušavajući da ispravi neke probleme među kojima je bila i ova nelogičnost.

Grebanje je zajedno s kontaminiranjem rezultata pretraživanja vezama do lažnih antivirusnih programa, već dugo problem pretraživača, mada Gugl uporno brani kvalitet svojih rezultata pretraživanja tvrdeći da su bolji nego ikada u pogledu relevantnosti, svežine i obuhvatnosti.

Ranije ove godine Gugl je najavio promene u svom algoritmu, uključujući i izmene filtara. Nažalost, filtarske promene nazvane „Panda“ nisu uklonile problem, već su ga samo još više pogoršale, piše Mikro.

„Posledica tih promena bio je značajan pad saobraćaja (skoro 35%) i isti toliki pad prihoda“, napisao je jedan veb administrator komentarišući efekte promena. „Verujemo da je naša jedina krivica to što imamo sadržaj koji generišu korisnici.“

Gugl je potom u junu po drugi put probao da iskoreni grebatorski problem, kad je objavio verziju 2.2 filtra Panda. Komentari su bili dosta šareni.

S ovim najnovijim pokušajem Gugl nastoji da prikupi više podataka pa će sledeća verzija Pande valjda staviti ovaj problem ad akta.

Novinar Miloš Lukić, foto Gugl

Nema komentara.